Црвена Звезда Београд / Red Star Belgrade / Crvena Zvezda

Switch to desktop

ТЕЖАК ПОРАЗ У ДЕРБИЈУ: Звезда ставила титулу на коцку!

Фудбалери Црвене звезде поражени су у 154. вечитом дербију резултатом 1:3. Очајна игра, непостојећа концепција и одлична партија Тавамбе обележили су вечерашњи сусрет којим је Звезда драматично угрозила своје шампионске амбиције. Боаћи дао гол, Канга није имао са ким да игра...

17039087 1563321947041094 1845164345902609595 o

Почетак вечитог дербија каснио је десетак минута, а у граду су биле незапамћене гужве. Попуњеност трибина била је мања него иначе, али опет довољна да се направи још један леп амбијент. Ипак, оно што се на терену дешавало, када је Звезда била у питању, нимало није било лепо. Партизан је изашао са очекиваном тактиком и Тавамбом у шпицу као својеврсним сидрашем на којег су ишле дуге лопте, а он је у ваздуху над Луковићем потпуно доминирао. Иако је Звезда имала прву прилику после корнера у другом минуту, све што смо касније видели је била теренска премоћ вечитог ривала. Доналд, Луковић и Ристић били су апсолутно испод сваког нивоа, стварајући гостима отворене контре и давајући простор њиховим играчима да сами вуку лопту напред. После једне очајне реакције Петковића и Руиза, који је служио више као испомоћ нашем беку при чувању Леонарда него као иоле озбиљно нападачко оружје, отворила се стопостотна шанса за Ђурђевића коју је Манојловић скинуо.

Потпуно је била нејасна теренска концепција Црвене звезде која је само дугим лоптама и центатршутевима на самог, одсеченог Боаћија покушавала нешто што је у старту било осуђено на пропаст. Ни тактика гостујућег ривала није била импресивна, али је била јасна намера да се преко Тавамбе створи шанса после скока, што се махом и дешавало. Луковић је имао нерешиве проблеме са корпулентним нападачем Партизана, који им је вероватно био и икс фактор у првом делу игре. Фримпонг, момак који је играо на клацкалици одличног и рискантног, направио је један фаул у опасној зони после којег је Леонардо постигао гол из слободног ударца. По свему виђеном до тада, заслужено. И уместо да Звезда напада, Партизан је добио нови елан и покушавао да стигне до другог гола. Звезда се помало тргла у 25. минуту када је Ристић био у одличној позицији са леве стране, али уместо снажног шута одлучио се за пас ка Боаћију који је касио у реализацију. Шта год да смо покушавали, нарочито на средини, није успевало – по крилима је Руиз био невидљив, а Плавшић деконцентрисан за иоле озбиљне налете. Једини који је нешто покушавао је био Канга, који је два или три пута слао добре лопте иза леђа одбране Партизана, али није имао подршку. Сам је себи и креирао шансу у 41. минуту када је прво изнудио, а потом и добро шутирао слободњак који је Кљајић скинуо. Све у свему, веома бледо прво полувреме од стране нашег тима завршено је резултатом 0:1 за Партизан.

Старт другог дела игре донео је идеалан сценарио по навијаче Звезде – прва права акција нашег тима крунисана је изједначујућим голом који је постигао Ричмонд Боаћи. Канга је перфектно проиграо Руиза који је први пут на мечу побегао Милетићу, а онда асистирао Боаћију за преко потребан гол и психолошку стабилност. Звезда је преузела иницијативу, Партизан се унервозио, а само захваљујући данас јако лошем судији Грујићу ниједан њихов играч није искључен у периоду од 50-65. минута. Не зна се ко је био пргавији и оштрији, да ли Евертон или Леонардо, али обојици је Грујић опростио и превише. Међутим, тамо где су се губили готово сви играчи Партизана, непогрешив је био Тавамба – данас убедљиво најбољи појединац гостију био је нерешива енигма за, у неким моментима, и по три наша играча. Спортска  правда испуњена је у 68. минуту када је корпулентни играч постигао гол после корнера – питање је да ли је био фаул над Манојловићем, али у сваком случају је данас снажни играч Партизана заслужио да голом крунише одличну партију.

Цурело је време, Звезда је била све нервознија знајући да евентуални пораз озбиљно угрожава титулу првака, па је Гроф покушао са Срнићем да промрда крилне позиције. Вероватно фаталан ударац на овом мечу задао је Леонардо голом за 1-3 у 79. минуту – поново је спавала Звездина средина, Леонардо се малтене прошетао до казненог простора, комбиновао по десној страни и на крају постигао погодак. Човек којем је Грујић опростио црвени картон тако је још једном постао један од победника вечерашње утакмице коју је, ипак, Звезда сама изгубила. Промашена игра, непостојећа средина и прелако допуштање Тавамби да господари у ваздуху биле су кључне тачке у којима је Партизан стигао до предности и учинио овогодишњи шампионат драматичним.